Şeker Bayramı Emevi Bayramıdır

Şeker bayramı veya sonradan Ramazan bayramı diye adlandırılan bayram İslam dininde yoktur. İslam’da bayram kavramı çok farklıdır. ŞEKER BAYRAMI MUAVİYE UYGULAMASINDAN DOĞMUŞTUR. 

Şeker Bayramı İslam dininde yoktur. 

Hz Muhammed ve Ehlibeyti şeker bayramı kutlamadı. Hz Muhammed ve onun Ehlibeytine tabi olanlar şeker bayramı kutlamazlar. İlk şeker bayramını kutlayan İslam ve Ehlibeyt düşmanı Muaviye’dir. Hz Ali’nin şehit olma haberi Muaviye’ye ulaşınca sevinçten Şam’da şeker dağıtmıştır. Bu uygulama devam edip günümüze kadar gelmiştir. Zamanla toplumsal ve siyasal baskılar sonucunda şeker bayramı yaygınlaşmış ve günümüze kadar gelmiştir. Ehlibeyt düşmanları şeker bayramının kaynağını gizlemek için bu bayramı Ramazan bayramı ismi ile değiştirme gayretleri içindedirler.Oysa Kuranı Kerime’e bakılırsa Ramazan Bayramının islam’da olmadığı görülecektir. Değerlendirmemiz sadece ramazan bayramı veya Şeker bayramı ile ilgilidir. Ramazan orucunun mahiyeti konusunda farklı değerlendirmeler Müslümanlar arasında mevcuttur. Ramazan orucu ile ilgili değerlendirmemizi başka bir yazıda yayınlayacağız. Günümüzde şeker bayramı farklı bir anlamda kutlanmaktadır. Bu sebeple kişilerin bayram uygulamalarına bir diyeceğimiz yoktur. 

BAYRAM, YAPTIĞI AMELDEN FAYDA BULANA BAYRAMDIR. 

Bayram, orucunu, geceleri ettiği ibadeti Allah’ın kabul ettiği kişiye bayramdır. Hangi gün Allah’a isyan edilmezse o gün bayramdır. (Hz Ali) Ne mutlu kendini alçaltana, kazancını tertemiz bir hale koyana, özünü düzgün hale getirene, huyunu güzelleştirene, malının fazlasını yoksullara verene, ağzını beyhude sözlerden yorana, şerrini insanlardan giderene, kendisine amel ağır gelmeyene, uydurmaya mensup sayılmayana… (Hz Ali) Duanın kabulü bayramdır. Bir yetimi, garibi, yoksulu, darda kalmışı, çıplak olanı sevindirmek bayramdır. Yaptığı ibadetten şefaat bulmak bayramdır. Hayırlı amel işlemek bayramdır. Bir gönül yapmak bayramdır. Helal kazanç bayramdır. Allah’ın boyasına boyanmak bayramdır. Menfaatsiz ibadet bayramdır…. KAYNAK : EHLİBEYT

derleme:cemhaber.com

Nihat Vural

4Yorumlar

 • alper akgün dedi ki:

  Biz şeker bayramını dostlarla biraraya gelmenin bir bahanesi olarak kutluyoruz. Hazır tatilken fırsatı değerlendiriyoruz. Alevilerin en onemlisi eşit yurttaşlık hakkı bile yokken bu tür ayrıntılarla vakit harcamanın gereği yok. İsteyen şeker bayramını kutlamayıp işe gitsin. Çalışsın.

 • Muhsin dedi ki:

  Bu uydurma bilgilerin adlı yok. Bayramın adı da şeker bayramı ddgil , Ramazan Bayramı dir.
  Medine’ye hicret ettikten sonra, bura sakinlerinin İran’dan alınma Nevruz ve Mihricân bayramlarını kutladıklarını gören Hz. Peygamber (asm), “Allah sizin için o iki günü daha hayırlı iki günle, kurban ve ramazan bayramlarıyla değiştirmiştir.” (Müsned, III, 103, 235, 250; Ebû Dâvûd, Salât, 245; Nesâî, Salâtü’l-îdeyn, 1) mealindeki hadisiyle İran menşeli bu iki bayramın kutlanmasını yasaklamıştır.

  • Cemhaber dedi ki:

   Lütfen Kuran ve Peygamber’den alıntı bilgi verin. Uydurma hadisleri tekrarlamayın. Kuran’da Ramazan bayramı varsa o zaman Eyvallah deriz. Ayrıca Kuran bize Ehlibeyt’e uymamızı emrediyor. Azhab-33, Sure – 23 gibi bir çok ayet ve hadiste sabittir. Ebu Davut’a nasıl itibar ediyorsunuz. Ayrıca bu konu mezhep meselesi değildir. Mezhepçi bakış ile islam olmaz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

32Daha fazla mesaj var İnanç Kategori
Sizin için önerilen
Gönül Mescidi Taş Duvar Mabedi

Yüce Tanrı bilinmek istedi ve Adem’i rahman sıfatından yaratarak ona cemalinden cemal, nurundan nur verdi....