Hem Tunceli hem Dersim iki isimde bizimdir.

Example HTML page

Örnek belediye Başkan Fatih Maçoğlu

Türkiye siyasi tarihinde yer edinen Dersim’in evladı Fatih Mehmet Maçoğlu yaptığı çalışmaları ile belediyecilikte örnek oldu.

Yaptığı çalışmalar başta Ovacık ilçesi olmak üzere Tunceli ve Türkiye genelinde sempati ile karşılandı. “Komünist Başkan” olarak ünlenen Fatih Maçoğlu bu sempatisini Tunceli belediye başkanı seçilerek sürdürdü.

Fatih Maçoğlu Tunceli ili veya Dersim bölgesinin tamamında seçime girmiş değil. Sadece Tunceli ili,merkez ilçe belediyesinde seçime girmiş ve seçilmiştir. Tüm Tunceli’nin veya Dersim’in belediye başkanı gibi davranmaya yetkili değildir.

Yaptığı ilk uygulamalardan birisi olan Tunceli Belediyesi ismini Dersim Belediyesi olarak değiştirme teklifi Belediye meclisi tarafından onaylandı. Oysa zaten Fatih Maçoğlu yaptığı çalışmalar ile Dersim isminin gönüllere girmesinde olumlu katkı sunmuştu.

Tunceli Dersim’in alternatifi değildir. Dersim Tunceli’nin alternatifi değildir.  Tunceli ve Dersim isimleri arasında tercihte bulunmak, tarışma konusu yapmak, ayrımcılığa neden olmak. çatışma çıkarmak Dersim ismine fayda değil zarar vermiştir.

Hem Tunceli Hem Dersim

Hem Dersim, Hem Tunceli isimleri Türkiye halkı tarafından benimsenmiş ve kullanılmıştır. Bazen Tunceli, bazen Dersim isimleri kullanılmaya devam edecektir. İki isim tarihimizin birer gerçeği olarak tartışma konusu olmaktan zaten çıkmışken bu konuyu tekrar gündeme almak sorunların çözümüne katkı sunmamıştır.

Dersim 1938 kırımı ile yaşanan acılar gönüllerde birer kor ateş olarak yanmaya devam etmektedir. Bu açıları unutmamak için Dersim isminin kullanılması bir tercih değil zorunluluktur. Bu zorunluluk Tunceli ismini yok saymak ile olacak bir konu değildir.

Dersim konusu siyasi bir konu olmaktan önce İnsani bir konudur. Dersim 1938 meselesi siyasileştirilmesi yerine İnsani olarak ele alınmalıdır. Dersim’in kültürü Hz. Hüseyin’den beri mazlum olmaktır. Acıları yarıştırmak, kazımak yerine açılardan ders alarak yeni katliamların yaşanmasının önüne geçmek içindir.

Birlikte olma adına barışa çağrı

Tunceli siyasal yarıştan ve rekabetten sıyrılmalı Sayın Fatih Mehmet Maçoğlu’nun Ovacık belediyesinde başlattığı, birlikte üretelim, birlikte karar verelim, Birlikte yönetelim, birlikte paylaşalım anlayışını yaşama geçirmelidir.

Artık Fatih Mehmet Maçoğlu“nun “Bir Olma Adına” diye başlayan sözlerinin alanı Türkiye’dir, Dünya’dır. Yapılacak çalışmalarda bu bakış açısına göre politikalar izlemek, çalışmalar yapmak halkımız tarafından beklenen bir konudur.

Fatih Maçoğlu siyasi kavga yerine hizmet ederek gönüllere girmeye devam etmeli ve bu iki ismi çatıştırmaktan vazgeçmelidir.

Nihat Vural

Hacıbektaştv

25.05.2019

Example HTML page

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

41Daha fazla mesaj var Genel Kategori
Sizin için önerilen
Atatürk’e kafir diyen iftiracılara Cevap

Her kişinin İnancı kendine aittir. Bu yazımızın amacı Atatürk’ün inancı nasıl anladığı ve yaşadığı, inançlı...