Hacıbektaş Yel Değirmeni

Hacıbektaş Yel Değirmeni

Hacıbektaş ilçesinde bulunan tarihi yel değirmeni HAYAD ( Hacıbektaş Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma ve Yaşatma Derneği) tarafından onarılarak 21 Ağustos 2021 tarihinde kültür ve turizmin hizmetine açıldı.

Su ve Havanın gücü ile tahılların öğütülmesi MS 6-7 yüzyıllara kadar gitmektedir. Anadolu coğrafyasında ise bu tarihin daha eskilere gittiği görüşü öne çıkmaktadır. Yel değirmenleri 11. Yüzyıl itibaren balkanlar ve Avrupa’da kullanılmaya başlanmıştır.

Hacıbektaş yel değirmeni ise 17. Yüzyılda yapılmış ve 1954 yılına kadar hizmet vermiştir. Türkiye’nin kerpiçten yapılmış ayakta kalan tek yel değirmenidir. Değirmen kültürü, UNESCO’nun somut olmayan kültürel miras listesinde yer almaktadır.

Türkiye’de tek olma özelliğine sahip bu kültür mirasın kazanılmasında emeği geçen kişi ve kurumlara şükranlarımızı sunuyoruz.

Detaylı bilgi için : Prof. Dr. Sırrı Bektaş , Taylan Sümer, Necdet Akpınarlı olmak üzere değirmeni kültürel mirasa kazandıran Hacıbektaş Belediyesi, HAYAD – Hacıbektaş Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma ve Yaşatma Derneği kurucu ve yöneticileridir.

https://www.facebook.com/media/set/?vanity=necdetakpinarli&set=a.3016712815101811

https://www.sirribektas.com/detay/hayad-degirmen

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

24Daha fazla mesaj var Hacıbektaş Kategori
Sizin için önerilen
Kün Sanat Atölyesi – Hacıbektaş

Kün Sanat Atölyesi – Hacıbektaş Kün Sanat Atölyesi Hacıbektaş’ta Sanat ve Kültür yaşamına üreterek değer...