Kandil ve Kandilin manası

Kandil Adem’in gönlüdür.  Allah, Adem’in gönlüne kendi nurundan nur verdi. Sonra araya nefsi perde kıldı. Nefis perdesi kalkarsa aradan, açığa çıkar nur olan yaradılan. Adem kandil olur bu nuru yansıtır cümle aleme.

Kandil günleri, sabit bir günü anlatmaz. Kandil günleri için bir şekil şartı yoktur. Kandil günleri manayı anlatır. Nefsini hak yolunda kurban edenlerin, nur deryasındaki halini anlatır. Nefsin zindanından çıkıldığı gün kandil günü olur.

Kişi Yüce Tanrı’ya dört kapı kırk makamda er. Berat, Regaip, Miraç, Mevlit kandilini, Şeriat, Tarikat, Marifet ve Sırrı Hakikat makamlarında ara. Şeri-at yani günahlarından berat et, Tarikat olup aşk yolundan yürü yani Regaip aşkı ile aydınlat özünü, Mevlit kandili gibi olan iki cihan serveri Muhammed’i örnek al, Marifet kapısında hizmete soyun ta ki Muhammed gibi miraç edip, sırrı hakikat sırlarına eresin.

Kandil görmek diler isen Peygamberlere bak, velilere bak. Daha da olmazsa gönül hanesine bak.

Yüce Allah,  Adem’in gönlünü Kabe yapmıştır…
…Allah kişi ile kalbinin arasına girer…Enfal-24
…Nerede olursanız olun o sizinle beraberdir.. Hadid-4
..Biz ona, şah damarından daha yakınız. Kaf-16

Beraat ; Günahlardan arınmayı, günahlardan berat etmeyi anlatır. Nefis yedi başlı bir ejderhadır. İnsan nefsin elinden perişan ve yorgun düşmüştür. Nefsin esaretinden kurtulup günahlardan arınmak zorlu ve çetin bir yoldur. Günahlarınızdan kurtulduğunuz an Allah’ın rahmet kapıları açılır ve gönlünüze nurun ışıkları yansır. Artık bundan sonra nura doğru yürüyüş başlar.

Üzerinizdeki kul hakkından kurtulmayı, özünüzü temizlemeyi başardığınız gün berat günüdür

Regaip : Kişi Günahlarından Beraat eder ve Muhammed Şehrine girer ve bu şehrin sultanı olan Allah’a aşk ile varmak diler. Bu kavuşma isteği ile kişi menzil almak için salih amel işler. Bunun için gece gündüz aşk ile gayret eder, Her yaptığı aşk içindir. Aşk olana kadar devam eder bu çaba.

Aşka yaraşır iş yapmaktır Regaip. Aşka rağbet etmektir.

Mevlit : Alemlere rahmet olarak doğan iki cihan şahı Muhammed Mustafa’nın bu aleme nur olarak doğması gibi gönlümüzde Hz.Muhammed  aşkının belirdiği yani Muhammed aşkının doğduğu gün Mevlit Kandilidir. Ben ilmin şehriyim Ali kapısıdır. Kim ilim şehrine girmek isterse kapıya gelsin Diye buyuran Hz Muhammed’in şehrine girdiğiniz gün Mevlit Kandilidir.

Allah’ın boyasına boyanmak istiyorsan Muhammed Mustafa’nın boyasına boyan.

Miraç ; hakikat yolunda ulu Tanrıya kavuşulan an Miraç etmiş ve gönlünde Miraç kandilini yakmış olur. Allah’ın huzurunda hakikat sırlarına vakıf olur ve yaradılışın manasına erer. Nur üstüne nurdur bu.

Muhammed Mustafa’nın açığa çıkardığı miraç sırrını takip et. Bu menzil sırlar elemine çıkar. Miraç ettiğin gün Miraç Kandilidir.

Hz Muhammed Nurdur, Kandil olarak Nuru yansıtır…

Biz seni müjdeci, uyarıcı, davetçi ve nur saçan bir kandil olarak gönderdik. Ahzab: 45-46

Biz seni âlemlere rahmet olarak gönderdik.” Enbiya: 106

Muhammed Mustafa Kandil, İmam Ali bu kandilin nurudur…

 “Ve Ay’ı, bunlar içinde bir nur yaptı ve Güneş’i bir kandil haline getirdi.” Nuh – 16

Veliler Bu nuru yansıtır…

Bu sırlara peygamberler ve evliyalar sahip olmuştur. Ey hakikat yolcusu Allah’tan geldik yine Allah’a döneceğiz. Bu dönüşün için çalış ve hizmet et. Özünü arındır ve “ölmeden önce ölün”ki  Allah’a kavuşasın.

Allah, iman sahiplerinin Velî’sidir; onları karanlıklardan aydınlığa çıkarır. Küfre sapanlara gelince, onların dostları tâğuttur ki, kendilerini nurdan karanlıklara çıkarır. Bunlar cehennemin dostlarıdır. Orada uzun süre kalacaklardır onlar. Bakara – 257

Kandil geceleri kandil oluruz
Kandilin içinde fitil oluruz
Hakkı göstermeye delil oluruz
Fakat kör olanlar görmez bu hali

Harabi

Allah Nurunu Adem’e verdi…

Hamt Allah’adır! O ki gökleri ve yeri yaratmış, karanlıklara ve nura vücut vermiştir. Sonra, gerçeği örtenler bunları Rablerine denk tutuyorlar. Enam – 1

Her insan İçinde Nur Taşır.

Artık Allah’a, onun resulüne ve size indirdiğimiz nura inanın. Allah, yapmakta olduklarınızı iyiden iyiye haber almaktadır.Tekabun – 8

….. Nur üzerine nurdur o. Allah, dilediğini kendi nuruna kılavuzlar. Allah, insanlara örnekler verir. Allah herşeyi bilmektedir. Nur Suresi : 24 – 35

Nihat Vural

30.04.2014

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

33Daha fazla mesaj var İnanç Kategori
Sizin için önerilen
Rahmet Olan Dua Lanet Olan Dua

Her varlık dua halindedir. Her varlık dua ve secde halindedir. Yaratılış gereği her varlık yaratılışının...