Kandil ve Kandilin manası

Kandil Adem’in gönlüdür.  Allah, Adem’in gönlüne kendi nurundan nur vermiştir. Kandil günleri sabit bir günü anlatmaz. Kandil günleri için bir şekil şartı yoktur. Kandil günleri manayı anlatır. Nefsini hak yolunda kurban edenlerin, nur deryasındaki halini anlatır.

Yüce Allah,  Adem’in gönlünü Kabe yapmıştır…
…Allah kişi ile kalbinin arasına girer…Enfal-24
…Nerede olursanız olun o sizinle beraberdir.. Hadid-4
..Biz ona, şah damarından daha yakınız. Kaf-16

 

Beraat Kandili; günahlardan arınmayı, günahlardan berat etmeyi anlatır. Üzerinizdeki kul hakkından kurtulmayı, özünüzü temizlemeyi başardığınız gün sizin için berat kandilidir. Günahlarınızdan kurtulduğunuz an Allah’ın rahmet kapıları açılır ve gönlünüze nur dolar.

Mevlit Kandili : Alemlere rahmet olarak doğan iki cihan şahı Muhammed Mustafa’nın bu aleme nur olarak doğması gibi Gönünüzde Hz.Muhammed  aşkının belirdiği yani Muhammed aşkının gölünüzde doğduğu gün Mevlit Kandilidir. Ben ilmin şehriyim Ali kapısıdır. Kim ilim şehrine girmek isterse kapıya gelsin Diye buyuran Hz Muhammed’in şehrine girdiğiniz gün sizin için Mevlit Kandilidir.

Regaip Kandili : Kişi Günahlarından Beraat eder ve Muhammed Şehrine girer ve bu şehrin sultanı olan Allah’a kavuşmak ister. Bu kavuşma isteği kişinin gönlünde aşk kandili olarak yanar. Bunun için gece gündüz gayret eder, Allah için Muhammed Ali yolunda hizmet eder. Taki bu hizmetleri Hak, Muhammed Ali tarafında kabul edilene kadar.

Miraç Kandili; hakikat yolunda ulu Tanrıya kavuştuğun an Miraç etmiş ve gönlünde Miraç kandilini yakmış olursun. Allah’ın huzurunda hakikat sırlarına vakıf olur ve yaradılışın manasına erersin. Nur üstüne nurdur bu..

Bu sırlara peygamberler ve evliyalar sahip olmuştur. Ey hakikat yolcusu Allah’tan geldik yine Allah’a döneceğiz. Bu dönüşün için çalış ve hizmet et. Özünü arındır ve “ölmeden önce ölün”ki  Allah’a kavuşasın….

Hz Muhammed Nurdur, Kandil olarak Nuru yansıtır…

Biz seni müjdeci, uyarıcı, davetçi ve nur saçan bir kandil olarak gönderdik. Ahzab: 45-46

Biz seni âlemlere rahmet olarak gönderdik.” Enbiya: 106

Muhammed Mustafa Kandil, İmam Ali bu kandilin nurudur…

“Ve Ay’ı, bunlar içinde bir nur yaptı ve Güneş’i bir kandil haline getirdi.” Nuh – 16

Veliler Bu nuru yansıtır…

Allah, iman sahiplerinin Velî’sidir; onları karanlıklardan aydınlığa çıkarır. Küfre sapanlara gelince, onların dostları tâğuttur ki, kendilerini nurdan karanlıklara çıkarır. Bunlar cehennemin dostlarıdır. Orada uzun süre kalacaklardır onlar. Bakara – 257

 

Kandil geceleri kandil oluruz
Kandilin içinde fitil oluruz
Hakkı göstermeye delil oluruz
Fakat kör olanlar görmez bu hali

Harabi

Allah Nurunu Adem’e verdi…

Hamt Allah’adır! O ki gökleri ve yeri yaratmış, karanlıklara ve nura vücut vermiştir. Sonra, gerçeği örtenler bunları Rablerine denk tutuyorlar. Enam – 1

Her insan İçinde Nur Taşır.

Artık Allah’a, onun resulüne ve size indirdiğimiz nura inanın. Allah, yapmakta olduklarınızı iyiden iyiye haber almaktadır. Tekabun – 8

 

….. Nur üzerine nurdur o. Allah, dilediğini kendi nuruna kılavuzlar. Allah, insanlara örnekler verir. Allah herşeyi bilmektedir. Nur Suresi : 24 – 35

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

22Daha fazla mesaj var İnanç Kategori
Sizin için önerilen
Yüce Allah: “Adem’e secde edin”

Allah'a ulaşmanın yolu Adem'den geçer. Yüce Tanrı; Bana tabi olmak istiyorsanız benim resullerime tabi olun...